راهنمایی سریع برای داشتن اعتماد به نفس بهتر

در راستای مطلب زیر برای افزایش اعتماد به نفس گروه آموزشی سازان کارگاه آموزشی اعتماد به نفس و رفع خجولی را برگزار میکند.

۱) چگونه احساس خوب بودن داشته باشید وقتی که به آن نیاز دارید.

از آنجایی که اعتماد به نفس یک عامل مهم هورمونی است شما می توانید با دوباره زیستن لحظات خوب خود، احساسات خود را تغییر دهید. اگر شما لحظه ای را به یاد می آورید که در آن اعتماد به نفس فوق العاده ای داشتید، بسیار عالی است که از آن به طور مکرر استفاده کنید و آن را به یاد بیاورید.در غیر اینصورت زمانی که خیلی شاد یا راضی بوده اید را به یاد آورید و از آن استفاده کنید. در دست گرفتن کنترل اندیشه ها و احساسات شما، تاثیر بزرگی بر اعتماد به نفس و سایر جنبه های زندگی شما خواهد داشت.

۲) شکست دادن خودآگاهی، دشمن شماره یک اعتماد به نفس

علی رغم تاثیرات بسیاری کهه شما می توانید روی سایرین داشته باشید، داشتن خودآگاهی بیش از حد می تواند به عنوان دشمن شماره یک اعتماد به نفس شما محسوب شود. راهکار آن به توجهی نسبت به خود، زمانیکه به آن نیاز دارید می باشد. در زیر روش هایی برای چگونگی انجام این کار آورده شده است:

a) زمانی که فکر می کنید آگاهی زیادی دارید (برخی اوقات می توانید آن را به زبان بیاورید چرا که احساس نگرانی می کنید)، مطلبی غیر مرتبط پیدا کرده و سعی کنید جزئیات ریز آن را مطالعه کنید. به عنوان مثال، یک درب را آزمایش کنید و به بافت ها و رنگ های مختلف سایه های آن نگاه کنید و به این فکر کنید که چه کسی و چگونه آن را درست کرده است و پیش بروید. این یک روش است که یاد می گیرید چگونه توجه تان نسبت به خودتان را از بین ببرید.

ایده خوبی است که ابتدا این تکنیک را در فضای خصوصی و تنهایی خود تمرین کنید به این صورت ه ابتدا بر روی خود و اندیشه های خود تمرکز کنید و سپس عمدا حواس خود را با چیز دیگری پرت کنید و روی آن تمرکز کنید که می تواند یک تصویر یا قطعه ای از مبلمان باشد.

b)کسب اعتماد به نفس اجتماعی در اغلب مواقع امری دشوار است چرا که مشخص نیست که شما چه کاری قرار است انجام دهید. به این ترتیب بر روی هدف خود در موقعیت های مختلف تمرکز کنید:

  • به این فکر کنید که آیا هدایای افراد دیگر را دوست دارید
  • به دیگران احساس آرامش و راحتی بدهید
  • اطلاعات مختلفی بدست آورید
  • لیست تماس تجاری برای خود درست کنید.

اگر ذهن شما مشغول چیزی باشد، رسیدن به خودآگاهی بسیار سخت تر خواهد شد. اغلب افراد به هنگام کار کردن بر روی یک هدف مشترک با سایرین احساس راحتی می کنند. هدف مشترک زندگی اجتماعی، دوست یابی، به اشتراک گذاری اطلاعات مفید و سودمند، گسترش دانش در خصوص موضوعات مختلف و هر چیز دیگری که ممکن است به آن فکر کنید می باشد. نکته کلیدی هدف دار بودن است.

۳) مراقب انتقادهای بی موقع و بی دلیل به ویژه در مورد خودتان باشید.

آیا دقت کرده اید افراد با آن ادبیاتی که با خود حرف می زنند هیچ گاه با سایرین صحبت نمی کنند؟ تصور کنید لیوانی را شکسته اید و به خود می گویید: “تو یک احمق دست و پا چلفتی هستی که هیچ کاری از دستت بر نمی آید”

انتقادی که باعث ایجاد حس غم و اندوه و ناراحتی فرد گیرنده آن شود، کارساز نیست. به چالش کشیدن فرضیات خود نسبت به خودتان و دیگران باعث ایجاد و ساخته شدن اعتماد به نفس می شود. در اینجا چگونگی شروع این کار را توضیح خواهیم داد:

۱- افرادی که به ظاهر دارای اعتماد به نفس به نظر می رسند نیز لحظات و روزهای دشواری داشته اند، شما فقط نباید به شنیده ها در مورد آنها بسنده کنید.

۲- اگر احساس کمبود اعتماد به نفس دارید این بدین معنا نیست که بقیه حق دارند این را به شما گوشزد کنند. اغلب افراد در برابر مسائل مربوط به خود انتظارات و توجه بالاتری دارند.

۳- اگر به خود جملاتی از قبیل “من در انجام هیچ کاری خوب و قوی نیستم” بگویید، دیگران مطمئنا با نظر شما مخالف خواهند بود چرا که همه ما قادر به انجام کارهایی از قبیل: ساختن جمله صحیح، رفتن به مغازه مورد نظرمان، خوردن غذا بدون خفه شدن و میلیون ها کار دیگر هستیم. احساسات می توانند باعث شوند این کارها بی ارزش و نا امید کننده جلوه داده شوند در حالیکه اینطورنیست.
به خود اجازه ندهید که جملاتی بازدارنده در مورد خودتان به زبان آورید. در مسیرهای طولانی و دراز مدت این نوع رفتار می تواند به صورت جدی تصویری که از خود دارید را تخریب کند. اگر این امر اتفاق بیافتد با آرامش به خود بگویید “چند لحظه صبر کن، این درست نیست.” اگر حتی یک دلیل برای نقض جمله بازدارنده دارید، بهتر است به آن فکر کنید. این کار ممکن است نیازمند صرف زمان و تلاش باشد ولی تاثیر آن بر روی اعتماد به نفس شما خیلی زیاد است. ساختن اعتماد به نفس فقط فکرهای خوب کردن راجع به خود نیست، بلکه بی دلیل فکرهای بد راجع به خود نکردن است.

۴- فقط چون که یک زمانی در گذشته راجع به خود بد فکر کرده اید به این معنا نمی باشد که همیشه به آن صورت فکر کنید. من صدها نفر را سراغ دارم که از فهمیدن چگونگی ساختن اعتماد به نفس بعد از اینکه با آن آشنا شدند شگفت زده شده اند.
مهمترین امر در این زمینه اجتناب از فکر کردن به این سوال که “چرا آن اتفاق افتاد؟” یا “چرا من اینگونه فکر می کنم؟” و بیشتر به سوالاتی همچون “دوست دارم که حالم چگونه باشد؟”، “در چه حالت هایی من احساس می کنم اعتماد به نفس بالایی دارم؟” یا “به چه چیزهایی برای داشتن اعتماد به نفس بالا در این مواقع نیاز دارم؟” . این تغییر در نحوه تفکر ما بسیار مهم می باشد که ارزش این را دارد وقت خود را به یادگیری آن اختصاص دهیم.

۵- پشتکار داشته و از همه انتظار نداشته باشید. در حقیقت بهتر است اعتماد به نفس خود را با استفاده از نکات ذکر شده در این وبسایت و دوره های رایگان افزایش اعتماد به نفس، ارتقا و گسترش دهید و تغییرات کوچک و محسوسی را در این مورد حس خواهید کرد. ساختن اعتماد به نفس یک امر شگفت انگیز است و ساده تر از آن چیزی است که تصور می کنید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.