پنج دلیل هدفگذاری و افزایش تمرکز

از نظر من اهداف هوشمندانه بسیار احمقانه به نظر می آیند. من را به اشتباه نیاندازید، اهداف هوشمندانه قطعا تاثیرگذار می باشند اما بدین معنا نیست که آنها شگفت انگیز نیز هستند.مطالب زیادی در خصوص هدفگذاری نوشته شده است و من نمی خواهم حوصله شما را با مقاله دیگری در این مورد سر ببرم. اما به شما ۵ دلیل ارائه خواهم داد که چگونه داشتن هدف در زندگی باعث افزایش بازدهی در زندگی می شود.
با این همه، ما می دانیم که هدفگذاری از این جنبه اهمیت دارد که باعث افزایش اعتماد به نفس و خلاقیت فردی می شود اما دلیل علمی در پس این موضوع که هدف گذاری چگونه باعث افزایش تمرکز می شود همچنان مبهم می باشد.

دانستن دلیل هر موضوعی باعث می شود که شما اولا: با اشتیاق بیشتری به دنبال آن باشید و ثانیا: در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشید که به شما کمک می کند تصمیمات بهتری در مورد آن بگیرید.
به این ترتیب آیا شما می توانید در مورد یک ابتکار تجاری، سیاست شرکت یا جلسه ای کاری که اطلاعات کمی راجع به آن دارید تصمیماتی مهم و کارساز بگیرید؟ همه ما قادر به این کار نیستیم.
در اینجا ۵ دلیل برای اثبات این موضوع که هدف داشتن باعث افزایش تمرکز می شود ارائه خواهیم داد:

۱- هدفگذاری ، رفتار ما را مورد هدف قرار می دهند.

داشتن اهدافی شفاف و پیشران باعث تحریک تمرکز شما رو به اقدامات عملی می شود. به عبارت دیگر، هدفگذاری باعث ایجاد انگیزه در شما می شود.

به عنوان مثال فرض کنید که فردی قصد ذخیره پول برای خرید یک ماشین جدید دارد. از او می پرسید که قصد خرید چه ماشینی دارد و به شما جواب می دهد:”هر ماشینی که قابلیت حرکت داشته باشد.” آیا فکر می کنید این چیزی است که باعث ایجاد انگیزه دراو می شود؟

احتمالا نه. مشکل اینجاست که آخرین عبارت به اندازه کافی واضح و شفاف نیست. از طرف دیگر اگر هدف او مشخص تر بود به عنوان مثال “ذخیره کردن ۳۰,۰۰۰ تومان تا آخر سال برای خرید یک خودرو و استفاده از تخفیف پایان سال” در این حالت او چیزی برای تحریک شدن و به لحاظ ذهنی انگیزه کافی برای تمرکز و شروع به ذخیره سازی پول داشت.

۲- هدفگذاری باعث هدایت تمرکز شما می شوند.

زمانی که شما هدفگذاری خود را انجام می دهید به طور طبیعی توجه خود را به سمت قدم بعدی جلب می کنید و در نتیجه خود را در جهت صحیح قرار داده و در این راستا عمل می کنید و رفتار شما نیز در این مسیر قرار می گیرد.

هر چند گفتن آن زیباست اما به هر حال می گویم که: هر آنچه که ذهن باور داشته باشد، بدن به آن دست می یابد. بدن همیشه در پی باورهای ذهنی قدم بر میدارد.

-۳هدفگذاری باعث تقویت حرکت و مومنتوم زندگی شما می شوند.

مشاهده پیشرفت اعتیاد آور و وابسته کننده است. نه به صورت جدی، اما به علت ترشح دوپامین در مغز شما بعد از دستیابی به موفقیت اعتیادی جزئی محسوب می شود. مومنتوم دقیقا مشابه گلوله برفی که هر چقدر بیشتر از تپه رو به پایین حرکت می کند بزرگتر می شود، عمل می کند.

آخرین باری که در وضعیت مناسب مورد دلخواه خود قرار داشتید را به یاد بیاورید که با خود گفتید: “من روی دور هستم” این دقیقا همان مومنتوم است. هر چقدر تلاش کنید که از حرکت رو به جلو باز بایستید نخواهید توانست.همانطور که بر روی جریان قرار گرفته اید که بهینه ترین حالت عملکرد ذهنی می باشد.

۴- هدفگذاری باعث مرتب سازی تمرکز شما می شوند.

هدفگذاری باعث مرتب سازی تمرکز به همراه رفتار شما می شود چرا که شما در مسیر پیشرفت خود بازخوردهایی را دریافت می کنید. اقداماتی که انجام می دهید یا از انجام آن اجتناب می کنید. سر نخ هایی در مورد ارزش ها، باورها، چالش ها، نقاط قوت و ضعف شما ارائه می دهند که این امکان را به شما می دهد در مواقع ضروری استراتژی دستیابی به اهداف خود را اصلاح کنید که در ادامه باعث اصلاح تمرکز شما می شود.

۵- هدفگذاری باعث ترویج تسلط بر خود می شود.

مهمترین دلیلی که اهداف و هدفگذاری در زندگی کارساز می باشد این است که باعث ایجاد شخصیت می شود. در حقیقت، دستیابی به اهداف باعث شکل گیری شخصیت شما می شود. فرایند هدفگذاری از آن جهت اهمیت دارد که باعث می شود آنچه که برای شما اهمیت دارد را کشف و شناسایی کنید، در واقع دنبال کردن اهداف شما باعث کسب درآمد برایتان می شود چرا که باعث افزایش خود کارآمدی می شود و شما را به عنوان فردی که قادر به دستیابی به اهدافش است به سایرین معرفی می کند.

به یاد داشته باشید، شما چیزی که قادر به اندازه گیری آن نیستید را نمی توانید مدیریت کنید و چیزی را که نتوانید مدیریت نکنید نخواهید توانست که بهبود ببخشید. هدف گذاری در زندگی خود را آغاز کنید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.