بازی های المپیک و سمبل های آن

عباس شانه سازان / افسانه ها و داستان های زیادی در مورد پیدایش بازی های المپیک (Olympic) وجود دارد که یکی از معتبرترین این داستان ها این است که در ابتدا بازی های المپیک به عنوان یک جشن مذهبی بوده که برای ادای احترام و یادبود پیروزی زئوس (Zeus) که در روم ژوپیتر(Jupiter) از آن یا میشود بر کرنوس (Cronus)، بر سر فرمانروایی المپیا (پناهگاه مقدس اساطیر یونان که به قله کوه المپیوس قرار داشت)بود،که بر اساس این افسانه ها این مسابقات یادبودی از پیروزی فرمانروای فرمانروایان در کوه المپیک که نماد او عقاب و رعد و برق است برگزار می شود. این مسابقات، هر 4 سال یکبار از سال 776 قبل از میلاد در المپیا، محل و صحن پادشاهی و نیایشگاه فرمانروای فرمانروایان زئوس برگزار میشد.

که این جشن ها و بازی ها در سال 394 به فرمان تئودوسیوس(Theodosius) امپراتور روم تعطیل شدند که در این تعطیلی طولانی و وقوع زلزله منطقه المپیا را کاملا نابود کرد.

بعد از کاوش ارنست کورتیوس (Ernst Curtius) باستان شناس آلمانی در دل تپه های المپیا  و پیدا کردن کشف آثار شگفتی از بقایای پناهگاه مقدس اساطیر یونان دوباره فکر احیای این بازی ها قوت گرفت. تا اینکه بازی های المپیک نوین با تلاش های دولت یونان و فرانسه در سال 1892 آغاز شد.

استفاده از نمادها و سمبل ها در المپیک

زئوس(Zeus):

به عنوان نمادی از قدرت و تسلط است که با سمبل هایی همچون عقاب و رعد و برق شناخته می شود.

تک تک المانهای این بازی ها نمادی از اسطوره های یونان را در خود پنهان دارند.

 zeus

پرچم المپیک:

پرچم سفید همراه با 5 حلقه به عنوان سمبل المپیک با 5 رنگ که رنگ هر حلقه از چپ به راست به ترتیب آبی، زرد، سیاه، سبز، و قرمز که توسط پیردوکوبرتن به عنوان مظهر اتحاد 5 قاره و تجمع دلاوران قهرمانان سراسر نقاط جهان در این بازی ها هستند.

olympic-flag

 

مشعل المپیک:

این مشعل در حقیقت برای برپایی جشن و یادبود آتش توسط خدایگان پرومتیوس از دیگر خدایگان (زئوس) هست.

fire-olympic

تاج زیتون:

گذشته زیتون هم نماد صلح و هم نمایانگر ثروت و وفور کشور بوده است، تاج زیتون شاخه ای از درخت زیتون است که به صورت حلقه درست شده و در بازی های المپیک به قهرمانان اعطا می شود. که از سال 2004 دوباره این سنت احیا شده و همراه با مدال طلا به قهرمانان اعطا می گردد.

taj-zeytoon

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.