اصول اولیه برند سازی سازمانی

برند سازی سازمانی ازمهمترین جنبه های هر تجارت می باشد.یک برند تاثیر گذار شانس شما را ارتقا می دهد.
برند سازی سازمانی یکی از مهمترین جنبه های هر تجارت بزرگ یا کوچک، عمده یا خرده می باشد. یک برند تاثیر گذار در بازار رقابتی شانس شما را ارتقا می دهد.

اما ” برند سازی سازمانی ” به چه معناست؟ و این امر چگونه تجارت کوچک شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟ در حقیقت، نام تجاری شما، قولی است که شما به مشتریان خود می دهید. از این طریق شما به مشتریان خود می گویید که از تجارت شما چه انتظارات و توقعاتی داشته باشند و شما چه سرویس هایی به آنها ارائه می دهید و وجه تمایز شما با سایر رقیبان می باشد.

برند شما برگرفته شده از این است که شما چه کسی هستید، می خواهید در آینده چه کسی شوید و چه کسانی به وجود شما نیاز خواهند داشت. آیا شما یک ارگان مستقل و نوآور در صنعت خود هستید؟ یا فردی با تجربه و قابل اطمینان؟ آیا محصولات شما گزینه ای گران قیمت و با کیفیت است یا گزینه ای ارزان و با صرفه اقتصادی؟ شما نمی توانید تمامی این قابلیت ها را داشته باشید و بهترین گزینه برای همگان باشید.این که شما چه نوع تجارتی دارید وابسته به گستره مشتریانی است که شما برای جذب آنها هدف گذاری می کنید.

اساس برند شما، لوگوی شما خواهد بود. وبسایت شما، بسته بندی و اقلام تبلیغاتی که باید به صورت یکپارچه و هماهنگ با لوگوی شما عمل کند، مواردی هستند که برند ونام تجاری شما با سایرین ارتباط برقرار می کند.

استراتژی و انصاف در برند سازی سازمانی

استراتژی برند و نام تجاری شما تعیین کننده این است که شما علاقه دارید با چه دسته از افرادی، در چه مکان و زمانی و چگونه ارتباط برقرار کنید و پیام های تجاری خود را به گوش آنها برسانید.

اینکه در چه محلی تبلیغات خود را انجام می دهید، بخشی از استراتژی برند شما می باشد. همچنین کانال های توزیع کالای شما نیز بخشی از این استراتژی می باشد.

به عنوان بخش دیگری از این استراتژی می توان به ارتباط تصویری و کلامی با مشتریان خود اشاره کرد. نام تجاری مستمر و استراتژیک منجر به یک ارزش ویژه برای برند شما می شود که به معنی ارزش افزوده ای است که به محصولات یا سرویس های شرکت شما افزوده می شود و به شما اجازه می دهد که بیشتر از نام تجاری خود به عنوان یک فرآیند نامحدود استفاده کنید.

واضح ترین مثال در این مورد کوکا کولا در مقابل یک نوشابه عمومی است.
از آنجایی که کوکا کولا دارای یک ارزش ویژه برند است، می تواند برای محصول خود قیمت بیشتری تعیین کند و مشتریان این قیمت بالاتر را پرداخت خواهند کرد. ارزش افزوده ای که منجر به ارزش سهام برند می شود، به شکل کیفیت درک شده یا وابستگی احساسی است.

به عنوان مثال، Nike محصولات خود را با ورزشکاران ستاره متصل می کند و امیدوار است مشتریان، وابستگی احساسی خود را از ورزشکار به محصول منتقل کنند. برای نایک، این فقط ویژگی های کفش نیست که منجر به فروش محصول می شود.

تعریف کردن برند و نام تجاری

تعریف برند ونام تجاری شما همانند سفری برای کشف تجارت خود می باشد. این امر می تواند دشوار، زمان گیر و ناراحت کننده باشد. این کار حداقل نیازمند پاسخ به سوالات زیر می باشد:

 • مأموریت شرکت شما چیست؟
 • مزایا و ویژگی های محصولات یا خدمات شما چیست؟
 • مشتریان و چشم اندازهای آنها از شرکت شما چیست؟
 • با چه کیفیتی می خواهید آنها را با شرکت خود مرتبط سازید؟

تحقیقات خود را انجام دهید. نیازهای مشتریان را درک کنید، عادات و آرزوهای مشتریان فعلی و آتی خود را نیز در نظر داشته باشید.
فقط بر اساس نظر و قضاوت خود از آنچه که مشتریان به آن فکر می کنند قدم برندارید و مطمئن شوید که آنها به چه چیز می اندیشند.

از آنجا که تعریف برند ونام تجاری و توسعه یک استراتژی تجاری می تواند پیچیده باشد، استفاده از تخصص گروه غیر انتفاعی مشورتی کوچک تجاری یا مرکز توسعه کسب و کار کوچک را در نظر داشته باشید.
هنگامی که نام تجاری خود را تعریف کردید، چطور می توانید کلمه را بیابید؟ در اینجا چند راهنمایی ساده و مداوم برای آزمایش وجود دارد:

 • یک لوگوی مناسب انتخاب کنید: آن را در همه جا نصب کنید.
 • پیام های نام تجاری خود را بنویسید: پیام های کلیدی که می خواهید نام تجاری تان به مشتریان انتقال دهد چیست؟ هر کارمند باید از ویژگی های نام تجاری شما آگاه باشد.
 • نام تجاری خود را ادغام کرده و یکپارچه کنید: نام تجاری خود را به تمام جنبه های تجارت خود گسترش دهید. چگونگی پاسخگویی با تلفن، اینکه شما و کارمندان شما چه پوششی داشته باشند و آدرس ایمیل و اضای شما همگی مسائلی به هم مرتبط هستند.
 • “صوتی” برای شرکت خود تعریف کنید که بازتاب دهنده برند ونام تجاری شما باشد: این “صدا” باید در تمامی ارتباطات با مشتری و طراحی های بصری تبلیغاتی در هر دو حالت آنلاین و آفلاین مورد استفاده قرار گیرد. آیا نام تجاری شما دوستانه است؟
 • یک شعار ایجاد کنید: یک عبارت مختصر، معنادار و خاطره انگیز که نمایانگر عصاره نام تجاری شما است ایجاد کنید.
 • قالب های طراحی و استانداردهایی برای محصولات بازاریابی خود ایجاد کنید: از رنگ مشابه، محل قرار گیری لوگوی یکسان و نگاه و احساس همه جانبه در این قالب ها بهره بگیرید. نیاز نیست که طرح شما فانتزی باشد، رعایت سازگاری در این مورد کافی است.
 • با مشتریان خود صادق باشید: اگر به قول های خود وفادار نباشید، مشتریان به شما وفادار نخواهند بود و شما را به سایرین معرفی نخواهند کرد.
 • محکم و استوار باشید: این نکته را در آخر قرار دادم چرا که پوشش دهنده تمامی نکات و موارد ذکر شده در بالا می باشد و مهمترین نکته ای است که می توان در این زمینه ارائه داد. اگر نتوانید این مورد را رعایت کنید، تلاش های شما برای ایجاد یک برند و نام تجاری موفق با شکست مواجه خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.